Sınıflandırma

Tür kategorisi: Uçan zararlılar

Bilimsel adı: Calliphoridae

Familya: Sarcophagidae

Tanım

Genellikle mavi, siyah ya da yeşil renkli olan bu böcekler metalik bir parlaklığa sahiptir. Yaygın ev sineklerinden biraz daha büyük olmakla birlikte aralarında benzerlikler de bulunur. Avustralya leş sineği zararlı canlıları arasında Calliphora, Chrysomya, Lucilia ve Sarcophagidae familyasının üyeleri bulunur. Sarcophagidae familyası üyeleri "et sineği" denen ve karınlarında "dama" deseni olan büyük leş sinekleridir.

Leş sinekleri Avustralya genelinde çok yaygındır. Bazı türler Avustralya kökenliyken büyük çoğunluğu dünyanın diğer ılıman bölgelerinde de bulunan sineklerdir.

Leş böcekleri yumurtalarını bırakacakları en uygun yeri bulmak için kilometrelerce uçabilir, ardından bu alana yakın kalarak pek çok kez yumurta bırakır. Hayvan leşi olduğunda genellikle kısa bir sürede o bölgeye akın ederler.

Davranışlar

İsimleri, bu böcek grubunun yumurtalarını (oviposit) ya da larvalarını (larviposit) insani gıdaların, hayvan leşlerinin ve hayvansal atıkların üzerine bırakma eğiliminden gelmektedir.

Leş sinekleri çeşitli gıdalarla beslenir ancak larvalar genellikle çürümekte olan organik malzemelerle beslenmektedir. Hayvansal dokuların bozulumunda önemli bir rol oynarlar. Açık et ya da hayvan leşleri üzerindeki kurtçuklar genellikle leş sineği türlerine aittir. Ergin Sarcophagid türlerinin varlığı, yakınlarda hayvan leşi olduğu anlamına gelir.

Riskler

Yaşam tarzları ve çürümekte olan organik maddeyi tercih etmeleri nedeniyle leş sinekleri pek çok zararlı hastalık patojeninin taşıyıcısı konumundadır. Hem insanlara hem de hayvanlara hastalık ve bakteriyel enfeksiyon bulaştırırlar.

Bazı türler, açık yarayla temas ettiklerinde koyunlar için özellikle tehlikeli olur. Yaraların çürümekte olan etleriyle beslenerek inflamasyona hatta bazı durumlarda kan zehirlenmesine neden olurlar.

Diğer Zararlılar

Sinekler

Sinekler çok dolaşan, kozmopolitan zararlı canlılardır....

Zararlıyı İncele
Flies - Pest Control - Bayer

Karasinekler

Erginleri ortalama 6 mm boyutlarında olup kanat açıklığıyla...

Zararlıyı İncele