Doğu Hamam Böceği

 

Sınıflandırma

Tür kategorisi: Hamam böceği

Bilimsel adı: Blatta orientalis

Familya: Blatidae

Tanım

Bu büyük hamam böceği türü, erişkinlik döneminde 26-32 mm uzunluğa ulaşır. Parlak koyu kırmızı ile kahverengimsi siyah renktedirler. Erkek ve dişilerin kanatları farklılık gösterir. Erkeklerin kanatları daha büyüktür.

Kuzey Afrika kökenli Doğu hamam böcekleri artık dünyanın her yerine yayılmış olmakla birlikte Avrupa'da daha az görülürler.

Kiler, oluk sistemleri ve binaların yer altında kalan diğer kısımları gibi nemli, karanlık ve gizli yuvaları tercih ederler. Yuvaları istila edilen bölgenin dışında da olabilir. Hamam böcekleri yuvalarına zeminin altındaki yarıklardan, oluk sistemlerinden ya da borulardan ulaşabilir.

Genellikle binaların zeminlerinin altında bulunmakla birlikte daha yüksek seviyelerde de görülebilirler.

Suya düşkünlükleriyle bilinirler. Bina içlerinde kanalizasyonlarda, borularda, bodrumlarda, kilerlerde, lavaboların, küvetlerin ya da çamaşır makinelerinin altında bulunabilirler.

Davranışlar

Alman hamam böcekleri gibi genellikle akşamın erken saatlerinde aktiftirler ancak Alman hamam böcekleri gibi başarılı tırmanıcılar olmadıklarından genellikle zemin seviyesinde yaşarlar.

Dişi hamam böcekleri yumurtalarını ooteka adı verilen kapsüllerin içine bırakır. Nimfa dönemi 6-12 ay sürdüğünden yaşam döngüleri uzundur.

Bu tür, çöp dahil olmak üzere çürümekte olan her çeşit organik maddeyle beslenebilir. Üzerinde dolaştıkları her yüzeye bakteri taşırlar.

Riskler

Nimfalar, larvalar ve erişkinler yiyecek ararken gıda ürünlerini kontamine ve enfekte edebilir. Vücutları kokulu bir salgı üretmektedir, bu da gıdaları kirletir ve kontamine eder.

 

Diğer hamam böceği türleri gibi Doğu Hamam Böcekleri de yürürken bakteri taşır, salmonella ve e.coli gibi patojenleri geçtikleri yerlere bırakırlar.

Hamam böcekleri aynı zamanda üstderi parçalarını, dışkılarını ve diğer hamam böceği döküntülerini de taşımaktadır; bunların astım ve alerji tetikleyici olduğu bilinmektedir.

Tavsiye edilen ürünler

Jel Formülasyon

MAXFORCE® PRIME

Jel Yem

Özel geliştirilmiş formülü ile olağanüstü derecede...

Daha fazlası için
Jel Formülasyon

Maxforce® Platin

Kullanıma Hazır Yem

Çok yetenekli hamamböceği jeli

Daha fazlası için

Diğer Zararlılar

Kahverengi Çizgili Hamam Böceği

Supella longipalpa

Zararlıyı İncele
American Cockroach - Bayer Pest Control

Amerikan Hamam Böceği

En yaygın hamam böceği türüdür, 50 mm'ye kadar büyüyebilir....

Zararlıyı İncele

Alman Hamam Böceği

Daha küçük bir hamam böceği türüdür. Erginliğe ulaştığına...

Zararlıyı İncele