Alman Hamam Böceği

Sınıflandırma

Tür kategorisi: Hamam böceği

Bilimsel adı: Blattella germanica

Familya: Blatellidae

Tanım

Daha küçük bir hamam böceği türüdür. Erginliğe ulaştığına boyu yaklaşık 13-16 mm kadardır. Protonumun dış kenarından uzanan kahverengi iki koyu çizgi ile diğer türlerden ayrılır. Açık ten rengi ile koyu kahverengi arasında bir rengi vardır.

Tropik Afrika kökenli olan Alman hamam böceği dünya geneline yayılmış durumdadır.

Ilık, nemli, karanlık ve gizli ortamları tercih eder, genellikle lağımlarda bulunur. Genellikle olukların ve boruların içinde, diğer yeraltı yapılarında ve gemilerde yaşar.

Çok farklı yiyeceklerle beslendiğinden gıda depolanan ve hazırlanan her yerde ortaya çıkabilir. Yuvaları genellikle dışarıda olsa da Alman hamam böcekleri genellikle binaların iç kısımlarında, boruların, tesisatların ve oyukların etrafında yiyecek arar.

Davranışlar

Hem yatay hem de dikey yüzeylerde hızlı bir şekilde hareket eder. Genellikle diğer hamam böceği türlerinden daha hızlıdır.

Diğer türlere göre iç mekanları daha başarılı bir şekilde istila ederler. Buna katkıda bulunan birkaç unsur vardır. Daha kısa yaşamaları ve sürekli üreme kabiliyetleri, popülasyonun artışını hızlandırmaktadır. Alman hamam böcekleri diğer türlerden daha hızlı ve küçük olduklarından fark edilmeleri de çok daha zordur.

Riskler

Nimfalar, larvalar ve erişkinler yiyecek ararken gıda ürünlerini kontamine ve enfekte edebilir. Vücutları kokulu bir salgı üretmektedir, bu da gıdaları kirletir ve kontamine eder.

Diğer hamam böceği türleri gibi Alman Hamam Böcekleri de yürürken bakteri taşır, salmonella ve e.coli gibi patojenleri geçtikleri yerlere bırakırlar.

Hamam böcekleri aynı zamanda üstderi parçalarını, dışkılarını ve diğer hamam böceği döküntülerini de taşımaktadır; bunların astım ve alerji tetikleyici olduğu bilinmektedir.

Tavsiye edilen ürünler

Ficam-is-a-water-dispersible-powder-residual-insecticide Yüzey Spreyleri

Ficam® W

Islanabilir Toz

Konutlarda, endüstriyel ve ticari binalarda ve kamu hizmet...

Daha fazlası için
Jel Formülasyon

MAXFORCE® PRIME

Jel Yem

Özel geliştirilmiş formülü ile olağanüstü derecede...

Daha fazlası için
Jel Formülasyon

Maxforce® Platin

Kullanıma Hazır Yem

Çok yetenekli hamamböceği jeli

Daha fazlası için

Diğer Zararlılar

Kahverengi Çizgili Hamam Böceği

Supella longipalpa

Zararlıyı İncele
American Cockroach - Bayer Pest Control

Amerikan Hamam Böceği

En yaygın hamam böceği türüdür, 50 mm'ye kadar büyüyebilir....

Zararlıyı İncele
Oriental Cockroach - Bayer Pest Control

Doğu Hamam Böceği

Bu büyük hamam böceği türü, erişkinlik döneminde 26-32 mm...

Zararlıyı İncele