Pirinç Güvesi

Sınıflandırma

Bilimsel Adı: Corcyra cephalonica

Familya: Pyralidae

Tanım

Pirinç güvesi soluk sarı-kahverengidir. Tek renkli bir yapıya sahiptir, ayırt edici özellikleri yoktur. Damarları koyu renklidir ve arka kanatları neredeyse saydamdır. 15-25 mm kanat genişliğine sahiptirler.

 

Larvaların vücutları mattır, sarımsı/beyaz renktedirler ve başları koyu kahverengidir. Vücutları uzun ve yoğun kıllarla kaplıdır.

Tropik iklim kökenlidirler ancak artık dünyanın her yerine yayılmışlardır. Kuzey Avrupa ülkelerinde bile görülmektedirler. Bu ülkelere ithal gıda maddeleriyle birlikte ulaşırlar.

Bu tropikal tür sıcak iklimleri sever ancak ılıman iklimlerde de sıcak depolarda yıl boyunca hayatta kalabilirler. Depolanmış gıdaları istila eden bir zararlı türüdür. Tahılları ve özellikle pirinci tercih eder. Un değirmenlerinde yaygın olmakla birlikte her türlü depolanmış gıda alanında görülebilirler.

Davranışlar

Bu güve tahılları, özellikle pirinci istila eder ama aynı zamanda yağlı tohumları, kakao çekirdeklerini, kuru meyveleri ve baharatları da yer.

Gıda kaynaklarının üzerine ya da yakınlarına 160'a yakın yumurta bırakır. Uygun koşullar altında larva safhası 15-20 gün sürer. Larvalar, pupa evresini geçirmek için güçlü ağlardan yoğun bir koza örmektedir. Bu evre 7-10 gün sürer.

Riskler

Pirinç güveleri yüksek oranda güçlü ağlar ve atıklar üreterek gıda maddelerini kontamine eder. Gıdalar birbirine yapışarak satış ve tüketime uygun olmayan bir hale gelir.

Pirinç güvelerinin atıkları diğer depo zararlı canlılarını da çekerek ürünlerdeki hasarın ve kontaminasyonun artmasına neden olur.

Tavsiye edilen ürünler

İnsektisit

K-Obiol® EC 25

Emülsiyon Konsantre

Depolanmıs Tahıl Zararlılarına Karşı Güvenli, Etkili ve...

Daha fazlası için

Diğer Zararlılar

Kırma Biti

Ergin parlak koyu kırmızı renkli, 3.5-4.0 mm boyundadır.

Zararlıyı İncele

Değirmen Güvesi

Değirmen güvesinin gri renkli ön kanatlarının üzerinde daha...

Zararlıyı İncele
Grain Beetle - Stored Product Pest - Bayer

Testereli Böcek

Pronotumun her iki yanında 6’şar adet testere dişi şeklinde...

Zararlıyı İncele