Sınıflandırma

Bilimsel adı: Sitophilus granarius

Familya: Curculionidae

Tanım

3 farklı türü bulunmaktadır:

 Sitophilus granaries (Buğday Biti)

 Sitophilus oryzae (Pirinç Biti)

 Sitophilus zeamais (Mısır Biti)

Bu üç türün her birinin boyutları farklıdır. Tercih ettikleri tahıla göre şekillenmiş ayırt edici, uzun hortumları vardır. Genellikle 2-4 mm uzunluğa erişirler. Uzun, silindir şeklindeki vücutları koyu kahverengi ya da siyaha yakın bir renktedir.

 

Buğday bitleri tüm ılıman ve sıcak iklimlerde görülür. Avrupa genelinde çok yaygındırlar. Hem erginler hem de larvalar soğuğa dayanıklıdır.

Pirinç ve Mısır bitleri, tropikal ve subtropikal alanlarda yaygındır. İthal edilen mallarla birlikte ılıman ortamlara da taşınabilirler.

Mısır bitleri, tarlalardaki mısırların üzerinde ürer; ancak Pirinç bitleri yalnızca depolanmış pirinç üzerinde üremektedir. Her iki böcek de sıcaklığı düşük ortamlarda ya da normal sıcaklıkta depolanan tahılların bulunduğu ortamlarda kışı geçiremez.

Davranışlar

Buğday bitleri uçamaz. İstila genellikle buğday ya da tahıl ürünleriyle birlikte taşındıklarında meydana gelir. Ayrıca tahılı taşımak için kullanılan araçlarda ya da tahılların depolandığı binalarda istila ortaya çıkabilir.

Dişiler, tahılın içine tek bir yumurta bırakır. Larva ve pupa evreleri burada gerçekleşir. Gelişimini tamamlayan bitler tahılı kemirerek dışarı çıkar ve tahılda delik açar.

Buğday biti yalnızca nem oranının %9,5'in üzerinde olduğu, 13-35C sıcaklıklarda üreyebilir.

Riskler

Buğday bitleri birincil zararlı tahıl canlılarıdır. Hasar görmemiş tahılları istila ederler, ayrıca makarna ve spagetti gibi diğer sert tahıl ürünlerini de istila ederler. Hasar görmüş tahıllar, erginlerin dışarı çıkmak için açtıkları büyük deliklerle anlaşılır.

Hem erginler hem de larvalar tahıllarla beslenerek delik açılmasına, ayrıca salgılarıyla da kontaminasyona neden olurlar. Tahılın kalitesini ve pazarlanabilirliğini düşürürler.

Tavsiye edilen ürünler

İnsektisit

K-Obiol® EC 25

Emülsiyon Konsantre

Depolanmıs Tahıl Zararlılarına Karşı Güvenli, Etkili ve...

Daha fazlası için

Diğer Zararlılar

Biscuit Beetle - Stored Product Pest - Bayer

Ekmek Böceği

Oval şekilde ve kırmızı-kahverengi olan erginler 2-3,5 mm...

Zararlıyı İncele

Halı Böceği

4,5-6 mm uzunluğundaki Kürk Böceği hariç tüm halı böcekleri...

Zararlıyı İncele

Un Kurdu

Kırmızı un kurdunun, uzunluğu 2,3 ile 5,75 mm arasında...

Zararlıyı İncele
Flour Beetle - Stored Product Pest - Bayer

Kırmızı Palmiye Böceği

Erginler kırmızımsı kahverengi ve silindir şeklinde olup,...

Zararlıyı İncele