Ekmek Böceği

Sınıflandırma

Tür kategorisi: Depolanmış ürün zararlıları

Bilimsel adı: Stegobium paniceum

Familya: Anobiidae

Tanım

Oval şekilde ve kırmızı-kahverengi olan erginler 2-3,5 mm uzunluğundadır. Kambur görünümlü ve kısa, sarımsı kıllarla yoğun bir şekilde kaplı silindirik bir vücutları vardır.

 

Yaygın olarak Bakkal Böceği ismiyle bilinen Ekmek böceğinin ayırt edici özellikleri arasında kınkanatları boyunca uzanan kanallar ve üç geniş parça halinde ayrılan antenleri bulunur.

Dünyanın her bir köşesinde bulunabilmesine rağmen sıcak iklimlerde daha yoğun görülürler. Ayrıca daha ılıman iklimlerdeki sıcaklık yapılarında da hayatta kalabilirler.

Sıcağı sevdiklerinden dükkanlarda ve ev kilerlerinde yaygındırlar. Pek çok kuru gıdayı ya da depolanmış gıda ürününü istila edebilirler. Tarımsal tahıl depoları için de ciddi tehdit oluşturan zararlı canlılardır.

Davranışlar

Un, ekmek gibi tahıl ürünlerine düşkün olan bu zararlı canlı, yiyecek ayırt etmemekte ve kürkten deriye, hatta ilaç ürünlerine kadar pek çok ürünle beslenmektedir.

Pek çok farklı yerlerde bulabilecekleri farklı yiyeceklere dayanan beslenme düzenleri sayesinde her türlü besinle hayatta kalabilirler. Kanatlı olan bu böcekler, bir besin kaynağından diğerine geçerek hareket etmeyi tercih eder.

Yumurtalarını besin kaynaklarının üzerine bırakırlar. Yumurtalar çatlamaya başladığında larvalar, besin maddeleriyle beslenmeye devam ederler. Sıcak iklimlerde yılda dört nesil üreyebilir.

Riskler

Ekmek böcekleri çeşitli tahıllarla ve içecek konsantreleriyle beslenirler. İstila edilen ürünler kontamine olabilir, ürün ve ambalajlama zarar görebilir. Larvalar folyo ve kurşun levhaları delebilecek güçtedir. Kitaplar ve el yazmaları da istilaya uğrayabilir.

Tavsiye edilen ürünler

İnsektisit

K-Obiol® EC 25

Emülsiyon Konsantre

Depolanmıs Tahıl Zararlılarına Karşı Güvenli, Etkili ve...

Daha fazlası için

Diğer Zararlılar

Halı Böceği

4,5-6 mm uzunluğundaki Kürk Böceği hariç tüm halı böcekleri...

Zararlıyı İncele

Un Kurdu

Kırmızı un kurdunun, uzunluğu 2,3 ile 5,75 mm arasında...

Zararlıyı İncele
Flour Beetle - Stored Product Pest - Bayer

Kırmızı Palmiye Böceği

Erginler kırmızımsı kahverengi ve silindir şeklinde olup,...

Zararlıyı İncele
Grain Weevil - Stored Product Pest - Bayer

Buğday Biti

3 farklı türü bulunmaktadır.

Zararlıyı İncele