Sınıflandırma:

Tür kategorisi: Depolanmış ürün zararlıları

Latince Adı: Liposcelis bostrychophilus

Familya: Bostrychophila

 

Tanım:

3 farklı türü bulunmaktadır:

1) Liposcelis bostrychophilus (ağaç kabuğu biti)

2) Liposcelis entomophilus (ölüm saati böceği)

3) Lepinotus patruelis

Kitap bitleri yumuşak vücutlu böceklerdir. Uzunlukları nadiren 6 mm'yi geçer. Uzun, ipe benzeyen antenleri çok segmentlidir, 12-50 segmentten oluşur.

Bu böceklerin renkleri türlerine göre değişiklik göstermektedir. Açık kahverengi (Liposcelis bostrychophilus), sarımsı kahverengi (Liposcelis entomophilus), açık sarı ya da beyaz (Trogium pulsatorium), koyu kahverengi ya da siyah (Lepinotus patruelis) renkli olabilirler.

Davranışlar:

Türlerin sıcaklık gereksinimleri de farklıdır. Lepinotus patruelis genellikle depo gibi soğuk yerlerde bulunurken Liposcelis bostrychophilus daha sıcak ortamları tercih eder.

Bu böcekler çiğ ya da işlenmiş gıdaları kontamine eder. Çok geniş bir alana yayılmışlardır. Depolanmış gıda, plaster, deri, ahşap ve kitaplar dahil olmak üzere pek çok bitki ve hayvan kaynaklı materyali istila ederler.

Bölge:

Pek çok tür kozmopolitandır, köken ülkeleri bilinmemektedir. Liposcelis bostrychophilus türünün Afrika kökenli olduğu düşünülmektedir. Tüm türler, Avustralya genelinde çok yaygındır.

Habitat:

Pek çok tür dış alanlarda ve hayvan yuvaları, ağaç gövdelerindeki çatlaklar, ağaç kabuklarının altı

ve yaprakların üstü gibi daha doğal habitatlarda bulunur.

Bu türler zararlı canlı olarak değerlendirilir. Çok geniş bir alana yayılmışlardır ve depolarda, gıda üretim tesislerinde, tahıl ambarlarında, müzelerde, evlerde ve perakende alanlarında sıklıkla görülmektedirler. Buralarda depolanmış gıda, plaster, deri, ahşap ve hatta kitaplar dahil olmak üzere pek çok bitki ve hayvan kaynaklı materyali istila ederler.

Riskler:

Küçük çaplı istilalar zararlı canlı sorunundan ziyade rahatsız edici bir durum olarak görülür. Ancak büyük çaplı istilalar kitaplarda ve ambalaj malzemelerinde önemli ölçüde zarara neden olabilir, yiyecekleri bozabilir. Bu böcekler saklanmak için materyallerde delik açarak bu materyalleri kontamine eder.

Bitmiş ürünler evlerde ya da perakende alanlarında kontamine olabilir.

 

Tavsiye edilen ürünler

İnsektisit

K-Obiol® EC 25

Emülsiyon Konsantre

Depolanmıs Tahıl Zararlılarına Karşı Güvenli, Etkili ve...

Daha fazlası için